CC10-2405SF-E
DigiKey Part Number
445-2439-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC10-2405SF-E
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC10-2405SF-E Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
500 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
7-DIP Module
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
1.40" L x 0.89" W x 0.33" H (35.6mm x 22.6mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V