WS.03.B.305151
DigiKey Part Number
931-WS.03.B.305151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WS.03.B.305151
Description
HERCULES WI-FI EXTERNAL ANTENNA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Wi-Fi Dome RP-SMA Male Panel Mount
Category
Antenna Type
Dome
Manufacturer
Taoglas Limited
Number of Bands
3
Series
Gain
2.7dBi, 3.2dBi, 4.3dBi
Packaging
Bulk
Power - Max
10 W
Part Status
Active
Features
Cable - 5m
RF Family/Standard
WiFi
Termination
RP-SMA Male
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz), SHF (f > 4GHz)
Mounting Type
Panel Mount
Frequency (Center/Band)
2.45GHz, 5.5GHz, 6.525GHz
Height (Max)
1.142" (29.00mm)
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz, 5.925GHz ~ 7.125GHz