FBMH1608HM601-T
DigiKey Part Number
587-1746-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1746-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1746-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMH1608HM601-T
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 900mA 170mOhm
EDA/CAD Models
FBMH1608HM601-T Models
Category
Current Rating (Max)
900mA
DC Resistance (DCR) (Max)
170mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz