FBMH1608HM101-T
DigiKey Part Number
587-1738-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1738-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1738-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMH1608HM101-T
Description
FERRITE BEAD 100 OHM 0603 4LN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2.5A 35mOhm
EDA/CAD Models
FBMH1608HM101-T Models
Category
Current Rating (Max)
2.5A
DC Resistance (DCR) (Max)
35mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
100 Ohms @ 100 MHz