RAVHD19ETR
DigiKey Part Number
137-RAVHD19ETR-ND - Tape & Reel (TR)
137-RAVHD19ECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVHD19ETR
Description
HDMI TYPE A RECEPTACLE, VERTICAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
HDMI HDMI 2.0 Receptacle Connector 19 Position Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAVHD19ETR Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Manufacturer
Switchcraft Inc.
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current Rating (Amps)
0.5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
40V