PRPC039SAAN-RC
DigiKey Part Number
S1011EC-39-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRPC039SAAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 39 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRPC039SAAN-RC Models
Category
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.448" (11.39mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
Value Added Item
QuantityUnit PriceExt Price
1R16,69000R16,69
10R14,13600R141,36
100R12,01550R1 201,55
500R10,72366R5 361,83
1 000R10,21155R10 211,55
5 000R9,11566R45 578,30
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
In-Stock: 26880
Unit Price: R10,14000
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: R16,36000
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 183
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM