PEC36SGAN
DigiKey Part Number
S1312E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC36SGAN
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC36SGAN Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
In-Stock: 286
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1R39,92000R39,92
50R30,23840R1 511,92
100R28,79540R2 879,54
500R25,70248R12 851,24
1 000R24,47606R24 476,06
5 000R21,85067R109 253,35
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER R/A 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: R6,22000
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: R7,53000
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
In-Stock: 60
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM