PEC31SFDN
DigiKey Part Number
S1242E-31-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC31SFDN
Description
CONN HEADER VERT 31POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 31 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.420" (10.67mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.838" (21.29mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Additional Resources
Value Added Item
QuantityUnit PriceExt Price
1R50,06000R50,06
10R42,50600R425,06
100R36,11690R3 611,69
500R32,23968R16 119,84
1 000R30,70142R30 701,42
5 000R27,40873R137 043,65
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 519
Unit Price: R48,76000
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: R6,54000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM