PEC31SADN
DigiKey Part Number
S1042E-31-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC31SADN
Description
CONN HEADER VERT 31POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 31 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.420" (10.67mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.750" (19.05mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Additional Resources
Value Added Item
QuantityUnit PriceExt Price
1R43,36000R43,36
10R36,89400R368,94
100R31,35420R3 135,42
500R27,98648R13 993,24
1 000R26,65109R26 651,09
5 000R23,79266R118 963,30
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: R41,72000
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: R6,38000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM