PEC23DAAN
DigiKey Part Number
S2012E-23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC23DAAN
Description
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 46 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC23DAAN Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
All prices are in ZAR
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1R31,58000R31,58
10R26,88100R268,81
100R22,84000R2 284,00
500R20,38678R10 193,39
1 000R19,41380R19 413,80
5 000R17,33108R86 655,40
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
In-Stock: 365
Unit Price: R25,03000
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 13509
Unit Price: R38,45000
CONN HEADER VERT 2POS
In-Stock: 6566
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM