PEC12DFAN
DigiKey Part Number
S2212E-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC12DFAN
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEC12DFAN Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.538" (13.67mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Additional Resources
In-Stock: 696
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
QuantityUnit PriceExt Price
1R22,58000R22,58
10R19,15900R191,59
100R16,28410R1 628,41
500R14,53446R7 267,23
1 000R13,84042R13 840,42
5 000R12,35534R61 776,70
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 1514
Unit Price: R46,47000
CONN HEADER VERT 2POS
In-Stock: 2624
Unit Price: R6,54000
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 109
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM