PEC11SFEN
DigiKey Part Number
S1252E-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC11SFEN
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.520" (13.21mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.938" (23.83mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
QuantityUnit PriceExt Price
1R27,16000R27,16
10R23,10200R231,02
100R19,62990R1 962,99
500R17,52132R8 760,66
1 000R16,68511R16 685,11
5 000R14,89496R74 474,80
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 54
Unit Price: R63,15000
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 1
Unit Price: R7,20000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 64
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM