PEC11SADN
DigiKey Part Number
S1042E-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC11SADN
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.420" (10.67mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.750" (19.05mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
QuantityUnit PriceExt Price
1R19,47000R19,47
10R16,50800R165,08
100R14,02630R1 402,63
500R12,51846R6 259,23
1 000R11,92079R11 920,79
5 000R10,64159R53 207,95
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: R41,72000
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: R6,38000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM