PBC36SFCN
DigiKey Part Number
S1231E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC36SFCN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBC36SFCN Models
Category
Contact Length - Post
0.320" (8.13mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.738" (18.75mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Additional Resources
In-Stock: 269
Check for Additional Incoming Stock
QuantityUnit PriceExt Price
1R54,15000R54,15
50R41,07600R2 053,80
100R39,11420R3 911,42
500R34,91470R17 457,35
1 000R33,24882R33 248,82
5 000R29,68317R148 415,85
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: R6,87000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: R8,67000
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 305
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM