PBC23DACN
DigiKey Part Number
S2031E-23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC23DACN
Description
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 46 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.320" (8.13mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.650" (16.51mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
All prices are in ZAR
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1R67,24000R67,24
10R57,19800R571,98
100R48,60530R4 860,53
500R43,38774R21 693,87
1 000R41,31807R41 318,07
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 390
Unit Price: R88,02000
CONN HEADER VERT 2POS
In-Stock: 483
Unit Price: R8,02000
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM