PBC23DAAN
DigiKey Part Number
S2011E-23-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC23DAAN
Description
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 46 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PBC23DAAN Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 598
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
All prices are in ZAR
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1R45,81000R45,81
10R38,90600R389,06
100R33,06720R3 306,72
500R29,51688R14 758,44
1 000R28,10853R28 108,53
5 000R25,09381R125 469,05
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 25286
Unit Price: R58,08000
CONN HEADER VERT 2POS
In-Stock: 16738
Unit Price: R7,04000
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM