PBC13SFDN
DigiKey Part Number
S1241E-13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBC13SFDN
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 13 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Post
0.420" (10.67mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.838" (21.29mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
QuantityUnit PriceExt Price
1R28,30000R28,30
10R24,00200R240,02
100R20,39400R2 039,40
500R18,20390R9 101,95
1 000R17,33481R17 334,81
5 000R15,47499R77 374,95
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
In-Stock: 515
Unit Price: R56,77000
CONN HEADER VERT 1POS
In-Stock: 0
Unit Price: R6,87000
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM