GBC14SGSN-M89
DigiKey Part Number
S1143E-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBC14SGSN-M89
Description
CONN HEADER SMD R/A 14POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 14 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Insulation Height
0.140" (3.56mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
All prices are in ZAR
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1R33,38000R33,38
10R28,33700R283,37
100R24,07850R2 407,85
500R21,49214R10 746,07
1 000R20,46647R20 466,47
5 000R18,27088R91 354,40
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER SMD R/A 36POS 2.54MM
In-Stock: 304
Unit Price: R64,14000
CONN HEADER SMD R/A 35POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: R71,82000
CONN HEADER SMD R/A 34POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD R/A 33POS 2.54MM
CONN HEADER SMD R/A 32POS 2.54MM