T1610-800G-TR
DigiKey Part Number
497-10007-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-10007-1-ND - Cut Tape (CT)
497-10007-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T1610-800G-TR
Description
TRIAC SENS GATE 800V 16A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 16 A Surface Mount D2PAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T1610-800G-TR Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 168A