STTH15RQ06G-TR
DigiKey Part Number
497-17597-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17597-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17597-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH15RQ06G-TR
Description
DIODE STANDARD 600V 15A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 15A Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STTH15RQ06G-TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 600 V
Supplier Device Package
D2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.95 V @ 15 A