STPSC10H12G-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPSC10H12G-TR |
Description | DIODE SIL CARB 1200V 10A D2PAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 1200 V 10A Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPSC10H12G-TR Models |
Category | Speed Zero Recovery Time > 500mA (Io) |
Mfr | Reverse Recovery Time (trr) 0 ns |
Series | Current - Reverse Leakage @ Vr 60 µA @ 1200 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 725pF @ 0V, 1MHz |
Part Status Obsolete | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V | Supplier Device Package D2PAK |
Current - Average Rectified (Io) 10A | Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 10 A | Base Product Number |