STPS3L60Q | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPS3L60Q |
Description | DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO204AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 60 V 3A Through Hole DO-204AC (DO-15) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPS3L60Q Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 60 µA @ 60 V |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case |
Technology | Supplier Device Package DO-204AC (DO-15) |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Current - Average Rectified (Io) 3A | Base Product Number |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 620 mV @ 3 A |