STPS3L60Q
DigiKey Part Number
497-16207-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16207-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3L60Q
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO204AC
Detailed Description
Diode 60 V 3A Through Hole DO-204AC (DO-15)
EDA/CAD Models
STPS3L60Q Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 60 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Supplier Device Package
DO-204AC (DO-15)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 3 A