STP40NF10L
DigiKey Part Number
497-6741-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STP40NF10L
Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 40A (Tc) 150W (Tc) Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STP40NF10L Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±17V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2300 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
150W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
33mOhm @ 20A, 10V