STH60N099DM9-2AG
DigiKey Part Number
497-STH60N099DM9-2AGTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STH60N099DM9-2AGCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STH60N099DM9-2AGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STH60N099DM9-2AG
Description
MOSFET N-CH 600V 29A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 27A (Tc) 179W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
EDA/CAD Models
STH60N099DM9-2AG Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
44 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2140 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
179W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 13.5A, 10V