SMBJ36CA-TR
DigiKey Part Number
497-12053-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12053-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12053-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ36CA-TR
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ36CA-TR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V