SMAJ170A-TR
DigiKey Part Number
497-6505-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6505-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6505-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ170A-TR
Description
TVS DIODE 170VWM 353VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
353V Clamp 6.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ170A-TR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
353V