LDK220C27R
DigiKey Part Number
497-14820-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-14820-1-ND - Cut Tape (CT)
497-14820-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDK220C27R
Description
IC REG LIN 2.7V 200MA SOT-323-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-323-5
EDA/CAD Models
LDK220C27R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
100 µA
PSRR
55dB ~ 50dB (120Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
13.2V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.7V
Supplier Device Package
SOT-323-5
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 200mA