LD39030DTPU28R
DigiKey Part Number
497-16891-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16891-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16891-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39030DTPU28R
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFN (1x1)
EDA/CAD Models
LD39030DTPU28R Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
PSRR
80dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.33V @ 300mA