LD2980ABM50TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LD2980ABM50TR |
Description | IC REG LINEAR 5V 50MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LD2980ABM50TR Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 150 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 1.2 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 63dB (1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 16V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.225V @ 50mA | Base Product Number |