L78M12ABDT-TR
DigiKey Part Number
497-1209-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-1209-1-ND - Cut Tape (CT)
497-1209-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78M12ABDT-TR
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
EDA/CAD Models
L78M12ABDT-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
PSRR
55dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V