L6983C33QTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L6983C33QTR |
Description | IC REG BUCK 3.3V 3A 16QFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A 16-WFQFN Exposed Pad |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L6983C33QTR Models |
Category | Voltage - Input (Max) 38V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package 16-QFN (3x3) |
Voltage - Input (Min) 3.5V | Base Product Number |