EVL6599A-90WADP
DigiKey Part Number
497-10542-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVL6599A-90WADP
Description
EVAL BOARD FOR L6563 L6599
Detailed Description
L6563, L6599 - 1 Isolated Output AC/DC, Primary Side and PFC Evaluation Board
Category
Current - Output
4.7A
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Resonant
Frequency - Switching
90kHz
Main Purpose
AC/DC, Primary Side and PFC
Outputs and Type
1 Isolated Output
Utilized IC / Part
L6563, L6599
Power - Output
90W
Base Product Number
Voltage - Output
19V