1.5KE120A
DigiKey Part Number
497-12429-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12429-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE120A
Description
TVS DIODE 102VWM 212VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
212V Clamp 47A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE120A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
47A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
1000pF @ 1MHz
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
212V