SW PR126/25-30 AT
DigiKey Part Number
374-1351-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SW PR126/25-30 AT
Description
SWITCH REED SPST-NO 1.5A 300V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 25 ~ 30AT Operate Range 70VA 1.5A (AC/DC) 300 V Through Hole
Category
Voltage - Switching DC
300 V
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Power - Rated
70VA
Series
Operate Time
0.8 ms
Packaging
Bulk
Release Time
0.1 ms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Glass Body Reed
Termination Style
Axial
Circuit
SPST-NO
Length - Overall
2.126" (54.00mm)
Operate Range
25 ~ 30AT
Size - Body
0.098" Dia x 0.799" L (2.50mm x 20.30mm)
Release Range
16 ~ 23AT
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Current - Switching
1.5A (AC/DC)
Capacitance
0.3 pF
Voltage - Switching AC
300 V
Current - Carry
2.5A (AC/DC)