S18-SSTHS1-R5SA5-30
DigiKey Part Number
374-S18-SSTHS1-R5SA5-30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S18-SSTHS1-R5SA5-30
Description
SEN HALL EFFECT SW NPN CBL LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Magnetic Hall Effect Switch Magnet NPN Cable Leads Cylinder, Threaded - M18
Category
Termination Style
Cable Leads
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Frequency
30 Hz
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Part Status
Active
Must Operate
5.5mT
Type
Hall Effect Switch
Must Release
3.5mT
Output Type
NPN
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C