HM24-1A83-02
DigiKey Part Number
374-1207-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HM24-1A83-02
Description
RELAY REED SPST 3A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
24 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
3 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
1.5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
3 A
Coil Resistance
1 kOhms
Switching Voltage
7500VAC, 7500VDC - Max