ZV25K1210T401N
DigiKey Part Number
ZV25K1210T401NTR-ND - Tape & Reel (TR)
ZV25K1210T401NCT-ND - Cut Tape (CT)
ZV25K1210T401NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZV25K1210T401N
Description
VARISTOR 39V 400A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
42.9 V
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Current - Surge
400 A
Series
Energy
1.8J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1060 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
39 V