RGC0603FTD20R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 188 378
Unit Price: R1,64000
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 162 410
Unit Price: R1,64000
Datasheet
Vishay Dale
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Bourns Inc.
Panasonic Industry
Samsung Electro-Mechanics
20 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RGC0603FTD20R0
DigiKey Part Number
RGC0603FTD20R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC0603FTD20R0
Description
RES 20 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RGC0603FTD20R0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)