SICRF10650
DigiKey Part Number
1655-1954-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SICRF10650
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A ITO220AC
Detailed Description
Diode 650 V 10A Through Hole ITO-220AC
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F
695pF @ 0V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
ITO-220AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C