MBRF10150CT
DigiKey Part Number
1655-1097-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRF10150CT
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 150V ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 150 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Technology
Schottky
Supplier Device Package
ITO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
930 mV @ 5 A