MBR15200S
DigiKey Part Number
1655-MBR15200STR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-MBR15200SCT-ND - Cut Tape (CT)
1655-MBR15200SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR15200S
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 15A TO277B
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 15A Surface Mount TO-277B
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
400pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-277B
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 15 A