40CPQ060
DigiKey Part Number
1655-40CPQ060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
40CPQ060
Description
DIODE ARR SCHOTT 60V 20A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 60 V 20A Through Hole TO-247-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 20 A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 60 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A