ZF120A-2404000
DigiKey Part Number
4797-ZF120A-2404000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZF120A-2404000
Description
AC/DC ADAPTER 24V 96W CLASS 2
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 96 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Manufacturer
Supirit Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Cord
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.02" L x 2.36" W x 1.50" H (153.0mm x 60.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE, cULus, FCC
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
1310
Power (Watts)
96 W