ZF120A-2402500 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4797-ZF120A-2402500-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ZF120A-2402500 |
Description | AC/DC WM ADAPTER 24V 60W CLASS 2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24V 60 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | No Load Power Consumption 150mW (Max) |
Packaging Box | Efficiency Level VI |
Part Status Active | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Region Utilized North America | Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm |
Form Wall Mount (Class II) | Cord Length 47.2" (1.20m) |
Input Type Fixed Blade | Input Connector NEMA 1-15P |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Size / Dimension 4.25" L x 1.93" W x 1.22" H (108.0mm x 49.0mm x 31.0mm) |
Voltage - Output 24V | Approval Agency cULus, FCC |
Current - Output (Max) 2.5A | Standard Number 1310 |
Power (Watts) 60 W |