KS100DU-2400400
DigiKey Part Number
4797-KS100DU-2400400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KS100DU-2400400
Description
AC/DC ADAPTER 24V 96W LPS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 96 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
96 W
Manufacturer
Supirit Inc.
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
Level VI
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Desktop (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Output
24V
Size / Dimension
6.02" L x 2.36" W x 1.50" H (153.0mm x 60.0mm x 38.0mm)
Current - Output (Max)
4A