LB115S48K
DigiKey Part Number
LB115S48K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB115S48K
Description
AC/DC CONVERTER 48V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
1.56 A