SMP1352-040LF
DigiKey Part Number
863-1168-2-ND - Tape & Reel (TR)
863-1168-1-ND - Cut Tape (CT)
863-1168-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMP1352-040LF
Description
RF DIODE PIN 200V 750MW 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF Diode PIN - Single 200V 150 mA 750 mW 0402
Category
Capacitance @ Vr, F
0.3pF @ 20V, 1MHz
Manufacturer
Skyworks Solutions Inc.
Resistance @ If, F
1.35Ohm @ 100mA, 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
750 mW
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TA)
Diode Type
PIN - Single
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Voltage - Peak Reverse (Max)
200V
Supplier Device Package
0402
Current - Max
150 mA