3RT20351KB40
DigiKey Part Number
3473-3RT20351KB40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20351KB40
Description
CONTACTOR S2 40A 24VDC SCREW 1NO
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 60 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Manufacturer
Siemens
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Current
895.8 mA
Coil Voltage
24VDC
Coil Power
21.5W
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Coil Resistance
26.8Ohms
Contact Rating (Current)
60 A