RB160M-60
DigiKey Part Number
5399-RB160M-60TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-RB160M-60CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-RB160M-60DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB160M-60
Description
60V INDEPENDENT TYPE 550MV@1A 1A
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount SOD-123FL
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 60 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
40pF @ 10V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
SOD-123FL
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 1 A